Palety

Přepravní palety jsou plochým pevným podkladem, používaným pro přepravu stohovatelného zboží. Důvodem, proč se používají palety, je dokonalejší využití ložné plochy přepravních prostředků (nákladních automobilů, železničních vagonů, kontejnerů apod.) a skladů. Palety přináší také výhodu rychlejší manipulace se zbožím v průběhu přepravy.

 
 

Palety lze ukládat do výškových regálů a většinu z nich lze také stohovat na sebe. Jedinou podmínkou pro stohování palety je důkladné upevnění zboží proti sesunutí. To se běžně provádí ovinutím průtažnou fólií a zapáskováním ocelovou nebo plastovou páskou.

Přepravní palety

Palety mají čelní a boční otvory, které umožňují manipulovat s paletou nízkozdvižným (paletovacím) vozíkem nebo vidlicovým nakladačem (vysokozdvižným vozíkem). Nejčastějším materiálem pro palety je dřevo, používají se však také plasty a kov.

 
 

Přepravní palety - používané standardy a označení

Nejpoužívanějším typem přepravních palet jsou tzv. euro palety. Jejich rozměry jsou 120 x 80 cm, což je podstatné pro maximální využití prostoru přepravních prostředků, které jsou tomuto rozměru uzpůsobeny. Normami jsou dále velmi podrobně definovány i další parametry, jako je počet a umístění hřebíků, typ konstrukce, nosnost apod. Euro palety mohou vyrábět pouze certifikovaní výrobci - musí být označeny logem výrobce a značkou EUR.

Označení standardní palety vychází pouze z půdorysného rozměru euro palet, žádné další parametry nejsou definovány. Standardní palety proto mohou mít různou výšku, nosnost i konstrukci.

Pro palety, které jsou vyrobeny v jiných rozměrech, se vžilo označení atypické palety. Tyto palety mohou mít libovolné rozměry, zatížení i konstrukcí a vyrábějí se dle konkrétních potřeb zákazníka. Příklady nestandardních provedení palet naleznete na stránce atypické palety.

Pro palety se vyrábějí také další doplňky, které rozšiřují možnosti běžných přepravních palet. Vyrábějí se na např. paletové ohrádky, které slouží k upevnění přepravovaného zboží a umožňují stohovatelnost palet i při přepravě nepevných materiálů.

Zvláštním typem přepravních palet jsou tzv. Gitterboxy. Výhodami Gitterboxu jsou především dobrá stohovatelnost a ochrana zboží před poškozením i odcizením. Rám gitterboxu je ze silného ocelového plechu, výplň bočnic je tvořena pletivem. Půdorysný rozměr Gitterboxu odpovídá rozměrům klasické palety.